Bardzo dużo użytkowników komputerów ma problem z powolną pracą sprzętu. Często zdesperowani pytają na forach internetowych, jak przyspieszyć sprzęt, czy też używając bardziej potocznego języka jak odmulić komputer. Postanowimy rzetelnie odpowiedzieć na to jakże często zadawane pytanie. A więc, jak to zrobić? Jak przyspieszyć komputer?
Zanim zacznie się drastyczne działania związane z podkręcaniem komputera czy wymianą jego podzespołów warto zastanowić się nad przyczyną problemów. Ta zazwyczaj leży nie w jakości i wydajności sprzętu, ale skutkach niewłaściwego z niego korzystania. Powszechnym czynnikiem, wpływającym negatywnie na prędkość pracy komputera jest uruchamianie się wraz ze startem komputera rozmaitych programów, które generują własne procesy i zajmują miejsce w pamięci operacyjnej, pomimo tego, że nie są używane. I tak oczyszczenie autostartu może być pierwszym krokiem do „odmulenia komputera”. Jeśli ten nie przyniesie pożądanego skutku, przyczyna może leżeć w wirusie. To smutne, ale program antywirusowy, szczególnie darmowy, może nie poradzić sobie ze złośliwym oprogramowaniem wystarczająco dobrze. W wielu przypadkach jedyną możliwością powrotu do dawnej wydajności komputera jest defragmentacja jego dysku twardego, przywrócenie kopii zapasowej systemu lub formatowanie obu dysków i ponowna instalacja OS.
Oczywiście, powolna praca komputera może także być spowodowana zbyt słabym lub wadliwym sprzętem. Często przyczyną zamulania sprzętu jest spalona kość RAMu – komputer przyzwyczajony do większej ilości dostępnej pamięci operacyjnej, nie radzi sobie z najprostszymi zadaniami, gdy jest jej mniej. Problem ten można łatwo zidentyfikować, sprawdzając we właściwościach sprzętu, czy ilość pamięci operacyjnej zgadza się z zainstalowaną oraz czy wszystkie kości działają poprawnie. Jeśli nie, należy wymienić uszkodzoną kość. To powinno rozwiązać problem. Nierzadko zdarza się też tak, szczególnie w starszych, kilkuletnich komputerach, że pracę sprzętu opóźnia procesor lub RAM, które są zbyt słabe do obsługi czynności jakie wykonuje na nich użytkownik. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest zmiana procesora na nowszy, zmiana płyty głównej lub rozbudowa pamięci RAM.
W starszych sprzętach równie często zainstalowane są zbyt nowoczesne wersje programów, których kompatybilność z podzespołami komputera jest wątpliwa. Dotyczy to zarówno programów użytkowych, jak i gier czy nawet całych systemów operacyjnych. Wymiana ich na starsze, wolniejsze wersje, paradoksalnie powinna przyspieszyć pracę całego sprzętu.
Gdy komputer zamula, należy podjąć kolejno kilka działań prowadzących do jego przyspieszenia. Przyczyny powolnego działania trzeba na początek szukać w autostarcie oprogramowania oraz wirusach, które mogły wkraść się na dysk komputera. Następnie, można jej poszukiwać w wadliwym, uszkodzonym lub sbyt słabym sprzęcie, który wypadałoby wymienić. Ponadto, trzeba się zastanowić, czy nie leży ona w zbyt nowoczesnym oprogramowaniu, nie do końca odpowiadającym aktualnym możliwościom sprzętu.