Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer. Dlaczego? Po pierwsze – dla każdego dobry komputer znaczy coś innego, a po drugie – cena sprzętu zależy od wielu czynników. Jakich?
Z komputerem jest jak z samochodem. Im ten jest nowszy, tym droższy. To rok produkcji ma największy wpływ na jego cenę. Kilkuletni komputer zawsze będzie paręnaście, a nawet parędziesiąt procent tańszy od fabrycznie nowego sprzętu. Nie ma tutaj znaczenia to, jakie ma parametry, moc czy wydajność. Może nawet być lepszy pod względem osiągów od dopiero co wyprodukowanego komputera, a i tak będzie miał od niego niższą cenę.
Dlatego właśnie zawsze opłaca się pomyśleć nad zakupem sprzętu używanego. Choć ma on pewne wady (bywa zużyty i zniszczony z zewnątrz), można na nim wiele zaoszczędzić. W tym celu warto rozejrzeć się za komisami i pośrednikami oferującymi poleasingowe komputery stacjonarne i przenośne. Są to sprzęty zakupione w ciągu ostatnich kilku lat i zabrane ze względu na niespłacany leasing. Wśród takich komputerów trafiają się prawdziwe perełki – na przykład kilkumiesięczne laptopy poleasingowe, jeszcze będące w regularnej sprzedaży, do kupienia za pół ceny rynkowej.
Czynnikiem znacznie wpływającym na cenę komputera są zastosowane w nim podzespoły. Już pojedyncze części mają bardzo duży wpływ na ostateczny koszt zakupu komputera. To, jakie różnice cenowe mogą powodować, widać dokładnie przy porównywaniu kilku wariantów tego samego modelu komputera. Lepszy procesor to o 15-20% wyższa cena całego sprzętu, dodatkowa kość RAMu to dopłata w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a zmiana dysku HDD na SSD to konieczność akceptacji dodatkowych kilkuset złotych na rachunku. Podzespoły są tym droższe, im bardziej prestiżowe firmy je produkują. Na przykład, zdecydowanie więcej kosztują komputery z procesorami Intel niż te wyposażone w przybliżone pod względem osiągów procesory AMD. Podobnie, droższe są karty graficzne Nvidia niż tak samo wydajne karty marki Radeon.
Za markę zawsze się płaci i to nie dotyczy jedynie podzespołów. To, kto jest producentem komputera również potrafi zaważyć na jego cenie. Zdecydowanie najwięcej płaci się za laptopy i pecety Apple, niemało kosztują też sprzęty Sony. W przypadku niektórych marek cena niestety nie jest adekwatna do jakości ani wydajności sprzętów. Dlatego zawsze dobrze jest porównać modele różnych firm, jeszcze przed zakupem, patrząc przede wszystkim na ich parametry techniczne i osiągi.
Oczywiście, ostateczna cena komputera zależy też od miejsca jego zakupu. Używany sprzęt najtaniej kupuje się w lombardach i u pośredników oferujących komputery poleasingowe. Droższy jest sprzęt używany kupowany u osób prywatnych i w komisach. Nowe komputery i laptopy najtaniej sprzedawane są online. Wszystko dzięki temu, że sklepy internetowe mają niskie koszty operacyjne i dobrych dostawców, którzy importują sprzęt z zagranicy, gdzie jest on znacznie tańszy. Odpowiednio droższe są nowe sprzęty ze sklepów stacjonarnych i sieciówek.
Jeszcze raz warto podkreślić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer, bo jest to zależne od wielu czynników, a przede wszystkim od tego, co dla danej osoby oznacza pojęcie dobrego sprzętu. Niemniej jednak, na cenę komputera wpływa to, czy jest on nowy czy używany, jakie ma podzespoły, kto jest jego producentem i sprzedawcą – przy tak wielu zmiennych ciężko jest określić nawet widełki cenowe dla dobrego sprzętu.