Wybór komputera to zadanie niezwykle trudne, szczególnie jeśli nie znamy się na elektronice. Jako laicy często nie wiemy, na jakie parametry i cechy komputerów powinniśmy zwracać uwagę i jak podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego sprzętu.
Zanim zaczniemy przeglądać oferty sklepów i modele komputerów, pomyślmy nad tym, czy chcemy kupić komputer stacjonarny czy laptop i czy zamierzamy wydać dużo na sprzęt nowy, czy pragniemy zaoszczędzić na używanym. Nieco więcej na ten temat napisaliśmy w artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy Jaki komputer wybrać? Po podjęciu tych dwóch kluczowych decyzji możemy przejść do analizy naszych nawyków użytkowania komputera, od których zależą nasze potrzeby sprzętowe.
Zastanówmy się najpierw nad tymi czynnościami, które dotyczą wszystkich użytkowników komputerów. Są to z pewnością surfowanie po Internecie, granie w proste gry, oglądanie filmów, otwieranie i edytowanie dokumentów. Do takich prozaicznych celów w zupełności wystarczy prosty i średnio wydajny komputer, z procesorem drugiej generacji, pamięcią RAM 1GB i zintegrowaną kartą graficzną oraz dźwiękową.
Niestety, taki sprzęt będzie się zacinał, gdy przyjdzie mu obsłużyć skomplikowaną grę, większy dokument w programie biurowym, film w rozdzielczości HD czy też inne bardziej wymagające zadania.
Dlatego od razu musimy pomyśleć nad tym, czy nie potrzebujemy komputera szybszego. Kiedy taki sprzęt jest nam niezbędny? Zawsze, gdy mamy w zwyczaju otwieranie przynajmniej kilku kart w przeglądarce internetowej, pracowanie w wielu programach lub dokumentach jednocześnie, a także gdy lubimy grywać w nowsze gry. W takim wypadku potrzebujemy nowszego procesora (trzeciej lub czwartej generacji, przynajmniej dwurdzeniowego), o częstotliwości taktowania zegara min. 2 GHz. oraz większej ilości pamięci operacyjnej RAM – minimum 4GB.
Jeżeli dodatkowo często mamy do czynienia z multimediami HD bądź pracujemy z grafiką, musimy pamiętać o tym, aby wybrany przez nas komputer posiadał dedykowaną kartę graficzną. W tej chwili dobra będzie taka z pamięcią własną minimum 1GB, mocnym procesorem graficznym i obsługą technologi DirectX 11. Oczywiście, jeśli posiadamy bardziej wymagające gry, pracujemy dużo z programami graficznymi do komputerowego wspomagania projektowania, renderowania 3D, foto edycji czy innych zastosowań, bardziej praktyczna okaże się dla nas mocniejsza karta, o lepszych parametrach na przykład dwu czy czterokrotnie wyższej pamięci własnej. Jeśli eksploatujemy kartę graficzną przez dłuższy czas (grając w gry czy pracując na grafice kilka godzin bez przerwy) musimy zainwestować w komputer z kartą graficzną o dobrym chłodzeniu.
Wybierając komputer po parametrach powinniśmy również zastanowić się nad naszymi potrzebami związanymi z dźwiękiem. Do słuchania muzyki wystarczy nam moduł dźwięku zintegrowany z procesorem, jeśli jednak zależy nam na dobrze słyszalnych tonach lub zajmujemy się tworzeniem muzyki, nasz komputer powinien być wyposażony w dedykowaną kartę dźwiękową. Jeżeli jesteśmy osobami dużo pracującymi z muzyką, sami wiemy ile kanałów audio powinna obsługiwać nasza karta.
Wiedząc, z jakich funkcji i możliwości sprzętu najczęściej korzystamy łatwiej jest nam wyselekcjonować najbardziej potrzebne nam parametry, a tym samym sprzęt najlepiej dopasowany do naszych osobistych potrzeb.