Komputer poleasingowy to ekonomiczna alternatywa dla fabrycznie nowego sprzętu. Jego zakup poleca się osobom o ograniczonych możliwościach finansowych. Wiele z nich jednak zastanawia się nad tym, czy sprzęt poleasingowy warty jest uwagi. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy przyjrzeć się bliżej jego wadom i zaletom, zestawić je ze sobą oraz wyciągnąć odpowiednie wnioski. Postaramy się to zrobić w tym artykule.
Zacznijmy od zalet sprzętu poleasingowego, wśród których zdecydowanie najistotniejszą jest niska cena. Przede wszystkim, to ona przemawia za jego zakupem - potrafi być od 15% do nawet 70% niższa niż pierwotna. Skąd bierze się taka różnica? Wynika ona z tego, że sprzęt bardzo szybko traci na wartości, która już po kilu miesiącach od jego zakupu spada o paręnaście procent.
Tymczasem same komputery poleasingowe sa bardzo atrakcyjne dla konsumentów, nie tylko pod względem ekonomicznym, ale i technicznym. Dlaczego? Ponieważ prawie każdy komputer poleasingowy pochodzi z najwyższej półki i prestiżowej, biznesowej klasy. Króluja znane i cenione marki, szczególnie popularne są komputery poleasingowe Dell. Cechują się wysoką jakością wykonania, dużą wydajnością i imponującą żywotnością. Sprzęt poleasingowy, mimo że używany, często jest objęty dodatkową gwarancją. W wielu przypadkach niektóre jego części są fabrycznie nowe, ponieważ zostały wymienione ze względu na wysoki stopień zużycia lub awarię. Komputer poleasingowy ma jeszcze jedną zaletę – umożliwia korzystanie z legalnego oprogramowania zainstalowanego na jego dysku, którego wartość często potrafi przekroczyć jego cenę.
Wady, jakie ma komputer poleasingowy są związane z faktem, że pochodzi on z drugiej ręki. Jak każdy przedmiot używany, nosi więc drobne ślady użytkowania. Jego stan wizualny i techniczny czasem pozostawia nieco do życzenia, podobnie jak rok produkcji. Sprzęt poleasingowy może mieć kilka miesięcy, ale i kilka lat. W drugim przypadku zapewne będzie średnio wydajny i przyszłościowy, choć na pewno w pełni sprawny.
Podsumowując, komputer poleasingowy, choć ma pewne wady, takie jak ślady użytkowania czy wiek, ma również ogromnie dużo zalet. Jest nie tylko tani, ale także wydajny i wytrzymały. Sprzedawany jest wraz z dodatkową gwarancją. Co więcej, bywa wyposażony w legalne oprogramowanie, którego wartość rynkowa przewyższa cenę jego zakupu. Czy więc warto zainwestować w sprzęt poleasingowy? Na pewno tak.